Klopotci počasi končujejo svojo melodijo po vinogradih, zato smo tudi mi pohiteli, da oberemo naše brajde v vrtcu, ki nam jih da narava. Kot je zapisal Lojze Slak: »Otrokom sladko grozdje da, možem pa dobro vino, za vsakega veselja ima, zato jo vsi častimo«.

V letošnjem šolskem letu smo v vrtcu Ljutomer namenili poudarek vrednotam na področju družbe. Zato bomo začeli ravno z našo tradicionalno prleško vrednoto. Trgatev je običaj in vrednota, kjer se prepleta spoštovanje, pomoč, tradicionalnost, družabnost in veselje. Letos se zaradi drugih obveznosti nista mogli udeležiti županja Ljutomera mag. Olga Karba in vinska kraljica Ljutomera, Martina XX. Ravnateljica vrtca Ljutomer Ksenija Žuman in predstavnica društva upokojenk Lizika Robinščak sta prvi vrezali grozd. Ob tem pa vsi zapeli pesem En hribček bom kupil, ob spremljavi na diatonični harmoniki, na katero je igral Božidar Štiberc. Otroci starejših skupin z vzgojiteljicami in pomoči upokojenk so obrali trto.  Pobrano grozdje smo stiskali v “preši” oz. stiskalnici. Pri čemer nam je pomagal naš pridni hišnik Bernard Makovec. Svojevrsten pečat pa so kulinaričnemu razvajanju s svojimi dobrotami dodale še kuharice, katere so nam spekle tradicionalne domače «postržjače«. Grozdni sok, ki smo si ga vsi zaslužili pa ga bomo okušali in se z njim poveselili šele naslednji dan.

Trgatev je poseben praznik v letu, kjer smo otrokom obudili kulturno tradicijo našega kraja.

FOTO                             VIDEO

Zapisala: vzg. Antonija Podnar

(Skupno 184 obiskov, današnjih obiskov 1)