V vrtcu Ljutomer smo imeli “tradicionalno trgatev”, ki se je odvijala 11. 9. 2024,  zaradi vremenskih pogojev je morala biti izvedena prej.

Prleki radi dobro jemo in pijemo, zato globoko spoštujemo svojo zemljo. Premalo se zavedamo, kaj v resnici jemo in ne cenimo, kar je domače, saj ni časa za predelavo. Že otroci morajo spoznati, da je najbolj zdravo živeti z živo hrano, ki raste okrog nas. Tega se zavedamo v vrtcu Ljutomer, saj se bomo ravno letos predstavili na sejmu Altermed v Celju z našimi pridelki, ki smo jih in še bomo naredili iz jurke in s tem predstavili našo prleško kulinariko, kulturno dediščino in pridne lokalne pridelovalce, katere bomo promovirali.

Zahvaljujemo se vsem gostom, ki so nam prišli pomagat, med drugim tudi predstavnica Občine Ljutomer g. Karmen Lah in Tadeju Murkoviču. Vinska kraljica Ljutomera, Martina XXI., Sandra Kaučič je otrokom razložila postopek dela. Za veseli del na trgatvi je poskrbel harmonikaš Božidar Štiberc iz ansambla Opoj. Brez ljudskih pesmi pa ne gre na domačih dogodkih, za kar sta poskrbeli kot duo Beročka Marinka Prelog in Selma Franov.

Otroci starejših skupin z vzgojiteljicami in pomoči vseh gostov so pobrano grozdje v brentah odnašali v “prešo” oz. stiskalnico, kjer je naš pridni hišnik Bernard Makovec stiskal ta odličen sladki sok. Svojevrsten pečat pa so kulinaričnemu razvajanju s svojimi dobrotami dodale še kuharice, katere so nam spekle domačo pecivo in tradicionalno gibanico, kot se za ta veseli dan spodobi, da nismo bili lačni in žejni. Tako smo tudi letos obrali naše sadove, ki je največji dar naše narave.

Zapisala: bivša vinska kraljica Martina XIII, vzg.pred.otr. Antonija Podnar