Razglednice presenečenja

Kje  na svetu, le kje na tem velikem planetu smo mi doma? So se spraševali otroci v predšolski skupini Čebelice. Prinesli smo globus,  zemljevid, knjige, atlas, turistične vodnike, pokukali na splet ter uporabili še mnoga druga gradiva, ki so nam pomagala raziskovati Slovenijo. Spoznali smo barve zastave, si ogledali in razložili slovenski grb ter prisluhnili in pripevali Zdravljici. Kakšna je naša država? Majhna, velika? »Kokoš, mi je reka ata«, se je glasil odgovor enega izmed otrok. Spoznavali smo, kdo vodi našo državo, katero je glavno mesto ter ob znamenitostih poimenovali še druga večja mesta. Želeli smo si razglednic, ki so v primerjavi s tehnologijo sodobnega časa potisnjena v ozadje, delili vtise iz že obiskanih slovenskih krajev ter k sodelovanju povabili še starše, da pobrskajo po arhivu in z nami delijo stvari, ki kakorkoli predstavljajo ali simbolizirajo Slovenijo. Z namenom čim bolj pestrega nabora gradiva so le-ti k sodelovanju povabili še znance, sorodnike in prijatelje preko družbenega omrežja. Presenetil nas je odziv ljudi, ki so nam iz vseh koncev Slovenije pošiljali razglednice, koledarje, brošure, turistične vodnike, anekdote, zgodovinske zapise in predvsem spodbudna pisma, ki so nas še bolj opogumila k raziskovanju in privzgajanju kulturnih ter družbenih vrednot. Naše raziskovanje se še nadaljuje, kljub spoznanju, da je Slovenija zelo raznolika pokrajina polna čudovitih, naravnih lepot.

Ksenja Kosi Viher in Simona Mušič