SKUM-ova delavnica z glasbenim umetnikom

Naše delavnice z glasbenim umetnikom Andrejem Fonom temeljijo na ogrevalnih vajah in sicer gre za zvočenje s prsti in postopoma s celim telesom. Sledi  skupinska vaja še z ropotuljami iz recikliranih materialov. Otroci sledijo zgledu umetnika, hkrati pa so spodbujeni, da tudi sami predlagajo nove načine uporabe ropotulj in »Dirigent« tako postane vsak, ko dobi novo ritmično-zvočno zamisel. Umetnik otroke  spodbuja k poglobljenemu raziskovanju zvočnih potencialov glasbil. V nadaljevanju se predamo aktivnemu muziciranju s pomočjo dirigentske tehnike: Conduction. Tehniko je razvijal ameriški glasbenik, skladatelj in dirigent Butch Morris. Za razliko od klasične dirigentske vloge, kjer imajo glasbeniki pred seboj glasbeno partituro, gre pri tehniki Conduction za povsem drugačno situacijo. Glasbeniki so brez oprijemljivih partitur, dirigent pa improvizacijski orkester vodi s pomočjo kretenj.

Otroci so razdeljeni v tri do štiri skupine. Vsaka od skupin ima svoja glasbila oz. najdene predmete s

katerimi lahko zvočimo (bobni, lonci, činele, citre, zvonci, ropotulje). Zaradi starostne strukture otrok je  št. dirigentskih znakov omejeno le na dva: igram – ne igram,  ter tiho – naglas. Dirigent/umetnik prikliče skupino k igranju z dvigovanjem predmeta določene barve. Otroci se na dirigentsko vodenje zelo dobro odzivajo. V dirigentski vlogi se imajo možnost preizkusiti otroci sami. Spoznavamo in preizkušamo tudi znake, za različne ritmične poudarke in umetnik jih spodbuja k vokalnemu raziskovanju. Sam se jim pridružil s klarinetom.

Za primerjavo izvedemo tudi glasbeno improvizacijo brez kakršnihkoli napotkov in primerjamo končne rezultate.

Otroci, v sodelovanju z umetnikom zelo uživajo in vsestransko razvijajo glasbene potenciale.

VIDEO DELAVNICA

Koordinator projekta Skum,

Ksenja Kosi Viher

(Skupno 41 obiskov, današnjih obiskov 1)