Pred nami je prekrasen mesec maj, mesec, ko se narava prebudi in že vse cveti. Pred »vrati« so prvomajske počitnice, ko boste nekateri uživali s svojimi najbližjimi doma, drugi pa se odpravili na potep po naši prelepi Sloveniji. Ker pa med počitnicami praznujemo tudi dva pomembna praznika, so otroci raziskovali simbole prihajajočih praznikov in si pripravili posebno proslavo. Preko posnetkov smo si ogledali, nekatere običaje, ki jih počnejo na dan PRAZNIK DELA in poslušali zgodbo 1.maj Prežihov Voranc. Predstavila sem jim, zakaj sploh praznujemo ta praznik in kakšni so običaji na ta dan. Torej, prvi maj praznujemo v spomin na delavce, ki so leta 1886 protestirali in zahtevali več pravic. Na ta dan potekajo sprevodi z delavci, ki se lepo oblečejo in si pripnejo rdeče nageljne. Od vseh običajev se je pri nas najbolj ohranilo prižiganje kresov na večer pred praznikom. Takrat postavijo tudi prvomajski mlaj, ki je narejen iz smreke ali bora, na vrhu ima zastavo, na deblu pa vence. Delavci zato še danes v mnogih mestih prvomajsko jutro začnejo z budnico godbe na pihala. V naših koncih praznujemo s kresovi, budnicami in proslavami. Zaradi vseh razmer, ki potekajo, da ne bomo česa prikrajšani, smo si vse to pripravili v vrtcu. Kaj vse smo počeli si oglejte ob danih SLIKAH, ki opisujejo dogajanje.

Zapisala: Antonija Podnar

(Skupno 110 obiskov, današnjih obiskov 1)